Позначки

, , , ,

Весь минулий тиждень я тільки тим і займалася, що морочилася з фотошопом, який не хотів встановлюватися, та слухала лекції професора психології Торонтського університету Джордана Пітерсона, про якого вже згадувала раз у блозі та кілька разів в соцмережах. Лекції можна переглянути на ютуб каналі професора Пітерсона ось тут.

Якщо сформулювати у двох словах, то цей курс про те, яким чином формуються вірування людей, міфологія та ритуали, і як це все пов’язано із функціями мозку та еволюцією поведінки людини. Насправді ж я отримала від лекцій набагато більше від заявленого у цьому короткому синопсисі. Я навіть трішки шкодую, що вмикала їх фоном і не маю конспекту, бо зараз хочу написати про це у блозі, а думки розлітаються в різні боки, і я не знаю, яку хапати першою.

Джордан Пітерсон розповідає про те, яким чином еволюція вплинула на те, що маленькі діти бояться темряви чи бавляться у хованки. Він говорить про гендерні ролі та чому вони обумовлені біологією і в тих суспільствах, де забирають фінансові та соціальні перешкоди для жінок робити все те, що їм хочеться, ці ролі лише посилюються (хоча за логікою фемінізму мало б бути навпаки). Багато він говорить і про політкоректність та свободу слова, релігії та ідеології. Пояснює виникнення та значення тих чи інших міфів та архетипів, чому це все важливо розуміти зараз у сучасному суспільстві.

Що мені особливо сподобалося, це те, як професор Пітерсон для ілюстрації своїх стверджень використовує популярну культуру, зокрема він не раз згадує книги про Гаррі Поттера та мультики Діснея. Ціла окрема тема – традиційні казки.

Іще одна дуже важлива тема, яку професор Пітерсон зачіпає в першій же лекції десь на 15 хвилині і потім раз за разом до неї повертається – це ідеології. Зокрема марксизм, комунізм та інше з тої компанії. Він трішки із жахом зауважує, що молодь абсолютно не має жодного поняття про те, що відбувалося в комуністичних країнах, тому вважають соціалізм чудовою ідеологією. А навіть, якщо їм вказати на якісь хиби системи, то “це не справжній комунізм, ми зробимо ліпше”. Кілька разів упродовж курсу професор Пітерсон розповідає про Голодомор в Україні у 1932-33 рр. Наполегливо радить своїм студентам прочитати “Архіпелаг Гулаг” Солженіцина. Аналізує твори Достоєвського.

Окремо, мабуть, варто згадати про протиставлення ідеологіям релігії. У цьому плані думка професора Пітерсона мене приємно здивувала. От що цікаво. Він християнин, але риторика та аргументи, здавалося б, видають у ньому атеїста. А суть у тому, що релігію він розглядає як противагу згубним новим ідеологіям, які не мають під собою надійного фундаменту. “Наука відповідає на питання як влаштований світ, а релігія каже нам, що робити”. Мені такий підхід здається досить виваженим та розумним з єдиною ремаркою, що це не стосується релігійного фундаменталізму.

Як отак послухати професора Пітерсона, то й дивно стає, чому він втрапив у ту халепу з нейтральними займенниками (про це я згадувала в дописі про чорних носорогів). Його позиція настільки чітка та обгрунтована, що мені просто дивно, як ті “добродії”, які на нього наскаржилися, узагалі потрапили на його лекції? Невже вони не знали, чого очікувати? Що за наївність? Це навіть не той випадок, коли веган замовляє в ресторані салат і скаржиться, бо в соусі виявилася сметана. Ні… Цей веган замовив стейк. Щоб не образити веганів, напишу іще таку аналогію. Діабетик купив морозиво і скаржиться, що там багато цукру. Мама принесла немовля на рок концерт і обурюється, бо тут шумно і дитина не може заснути. Або замість мультика ввімкнула своїй дитині порнхаб і обурюється від того, що там показують. Наскільки атрофований треба було мати мозок, щоб записатися на курс професора Пітерсона і очікувати, що він буде створювати “безпечний простір” та звертатися до всіх займенником “жі” чи “зю” (чи що там іще вони вигадали).

Але з іншого боку я б мала бути вдячною за той скандал, бо саме так я і взнала за Джордана Пітерсона, а тепер поділилася своїм відкриттям і з вами.

п.с. на сайті професора Джордана Пітерсона можна завантажити російський переклад його однойменної книги (тут) і переглянути списки книг, які він радить прочитати (тут).

Advertisements